Kris
Administrator
Dołączył: 09 Sty 2009
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/6 Skąd: Tam Gdzie pieprz rośnie i raki źimują
|
Wysłany: Nie 23:12, 12 Kwi 2009 Temat postu: UFO |
|
|
Czym jest UFO? UFO – ang. Unidentified Flying Object – Niezidentyfikowany Obiekt Latający (NOL). Jest to skrót oznaczający różnego rodzaju nieznane zjawiska i obiekty w atmosferze ziemskiej. Niekiedy także „Nieznany Obiekt Latający”.
CBUFOiZA posługuje się jednak własną definicją wyjaśniającą ten enigmatyczny skrót:
UFO – wielopłaszczyznowa anomalia w postrzeganej otaczającej rzeczywistości, w pierwszym rzędzie zjawisko o charakterze socjologicznym, psychospołecznym i psychologicznym – relacja świadka o nieznanym mu zdarzeniu, w drugim rzędzie zaś przedmiot tej relacji, czyli zrekonstruowany z relacji możliwie najdokładniej rzeczywisty przebieg wydarzeń pozostawiający uzasadnione wątpliwości, co do możliwości jednoznacznego wytłumaczenia lub fizykalny ślad o nieznanym pochodzeniu.
Definicja skomplikowana i zawiła oraz zbyt rozbudowana? Tak jest tylko na pozór. Zapraszam do bliższego zapoznania się z historią i ewolucją tego pojęcia oraz uzasadnieniem słuszności lansowanej przez CBUFOiZA definicji UFO.
Historia i ewolucja pojęcia
Po raz pierwszy pojęcie UFO pojawiło się w roku 1949 w Projekcie Grudge w dokumencie pod tytułem „Niezidentyfikowane Obiekty Latające – Raport Techniczny Nr 102-AC-49/15-100”. Dalej określenie to upowszechnił szef projektu Blue Book Edward J. Ruppelt oraz dr J.A. Hynek, późniejszy założyciel Center for UFO Studies (CUFOS)
Z czasem, ten w zasadzie naukowo neutralny i nie budzący żadnych skojarzeń skrót stał się synonimem „latających spodków”. Na fali kolejnych, coraz bardziej sensacyjnych relacji, działalności mediów oraz postępującej komercjalizacji tego typu zjawisk „UFO” przestało być traktowane jako techniczne pojęcie używane do definiowania pewnego wycinka rzeczywistości, a stało się kojarzone masowym, medialnym pojmowaniem UFO, a więc i zazwyczaj „kosmitami”.
Obecnie istnieją dwa tendencje w postrzeganiu pojęcia UFO – potoczne, jak przedstawiono powyżej, powszechne budzące wiele niewłaściwych i zbyt dalekoidących skojarzeń, wchodzące wręcz na pole fantastyki oraz drugie opiewające na różne znaczenia techniczne zgodne z dosłownym rozwinięciem tego skrótu. Warto zauważyć, że UFO przestało być skrótem, jednocześnie, w zasadzie równolegle, używane jest jako słowo oznaczające właśnie różne potoczne rozumienia UFO. Wiąże się z nim wiele stereotypów, które niestety głównie wypaczają jego prawdziwe znaczenie, maja negatywne, często wręcz groteskowe konotacje.
Problemy z definiowaniem UFO
Jak wiadomo nazwą UFO określane jest bardzo wiele różnych zjawisk, zarówno materialnych obiektów, jak i różnorodnych zjawisk świetlnych, a nawet materialnych śladów nieznanego pochodzenia czy relacji o nieznanych obserwatorowi postaciach. Brak jest spójnej, jasno określonej, ale też pojemnej definicji. Jest to jednak niezbędny punkt wyjścia do ścisłego i naukowego opisu tych zjawisk oraz dalszej pracy badawczej na relacjach.
Naukowe podejście do UFO
Encyklopedia Powszechna PWN, Tom 6, (Warszawa 1997) definiuje UFO następująco:
„Przedmioty lub zjawiska (zaobserwowane zwykle przez osoby przypadkowe) nie dające się zidentyfikować z żadnymi znanymi z warunków ziemskich obiektami. Nie jest wyjaśnione czy relacje obserwatorów są uwarunkowane psychologicznie, czy dotyczą zjawisk meteorologicznych, optycznych itd., czy też są rzeczywiście świadectwem nie poznanych jeszcze zjawisk naturalnych lub może „odwiedzin” cywilizacji pozaziemskiej [..].
Jest to definicja prawidłowa jednak zbyt niejasna i pomocna jedynie dla generalnego opisu zjawiska, nie wskazuje ona podstawowych cech UFO. Przypomnijmy jeszcze raz definicje wg CBUFOiZA:
UFO – wielopłaszczyznowa anomalia w postrzeganej otaczającej rzeczywistości, w pierwszym rzędzie zjawisko o charakterze socjologicznym, psychospołecznym i psychologicznym – relacja świadka o nieznanym mu zdarzeniu, w drugim rzędzie zaś przedmiot tej relacji, czyli zrekonstruowany z relacji możliwie najdokładniej rzeczywisty przebieg wydarzeń pozostawiający uzasadnione wątpliwości, co do możliwości jednoznacznego wytłumaczenia lub fizykalny ślad o nieznanym pochodzeniu.
Definicja ta zwraca uwagę na podstawowy problem związany z UFO – zawsze jest to albo relacja albo materialny ślad, a więc jest to albo ślad pamięciowy albo fizykalny. W przeważającej części przypadków do czynienia mamy właśnie z relacjami. Badając zjawisko UFO tak naprawdę zaczyna się od analizowania relacji i to ona jest głównym, jeśli nie jedynym dostępnym materiałem do badań, a więc i do opisu poszczególnych przypadków wystąpienia UFO.
Relacja zawsze jest związana z pewnym psychicznym procesem – odbioru bodźców zmysłowych, ich przetwarzania, zapamiętywania, przechowywania oraz odtwarzania. Każdy taki proces jest niepowtarzalny a jego wynik nigdy nie jest identyczny z tym, co tak naprawdę miało miejsce. Aparat zmysłowy człowieka oraz jego umysł są „urządzeniami rejestrującymi” takimi jak każde inne – posiadają swoje niedoskonałości, błędy – jednym słowem, żaden obraz zarejestrowany przez człowieka nie oddaje wiernie rzeczywistości. Podobnie jak fotografia czy każdy inny pomiar zawsze obarczony jest pewnym błędem. Dodatkowo świadek podlega zawsze nieuświadamianym wpływom społecznym, które jak udowadnia psychologia społeczna i socjologia istotnie modyfikują treść relacji.
Relacja musi zostać zatem poddana analizie sama w sobie, tak by odtworzyć z niej prawdziwy przebieg wydarzeń. Nie jest to zadanie łatwe, bowiem każdy człowiek zwraca uwagę na inne szczegóły, jedne akcentuje bardziej, inne mniej, używa różnych jemu tylko wiadomych odniesień, podlega schematom postrzegania. Wszystko to powoduje, że naczelne znaczenie w analizie zjawiska UFO ma zbadanie treści relacji. Dopiero w drugiej fazie, na co także wskazuje definicja pojęcia UFO w CBUFOiZA, można analizować to, co było przedmiotem obserwacji, a więc np. techniczne aspekty nieznanego pochodzenia światła, czy materialnych obiektów.
Zaletami takiego sposobu definiowania są:
- stosunkowo dokładne określenie czynników powodujących, że cos może zostać uznane za UFO;
- podkreślenie subiektywizmu zjawiska a wiec i immanentnie związanych z nim cech „wyjaśnianlności” lub „niewyjaśnialności”;
- nie uchybianie schematom naukowego opisu zjawisk;
- szerokość pojmowania zjawiska – nie ograniczanie się jedynie do materialnego jego aspektu, a wiec „obiektów” będących przedmiotem relacji świadków;
- pojemność definicji, która nie ogranicza w żaden sposób otwartego myślenia i nie wyklucza istnienia zjawisk obecnie przez naukę nieznanych lub niewytłumaczalnych.
Na koniec warto zaznaczyć, że dla takiego ujęcia UFO, sam skrót nie jest już właściwy wskazuje bowiem na „obiekt latający”, gdy tak naprawdę punktem wyjścia jest relacja i różne zjawiska, których dotyczy. Uwarunkowania społeczne przemawiają za tym, by dalej posługiwać się takim określeniem, gdyż jest on powszechnie znany i rozumiany.
Skróty oznaczające UFO w innych językach:
- NLP - cz. - Neurčeni Latajiči Prědmět;
- UFO – niem. Unbekanntes Flugobjekt;
- OVNI – fr. Object Volant Non Identifies (dawniej: Mysterieux Object Celeste - Tajemniczy Przedmiot Niebieski);
- NLO – ros. Nieopoznannyj Lietajuszczij Objekt;
- OZN – rum. - Obiecte Zburatoare Neidentificate.
Post został pochwalony 0 razy
|
|